הפרעות שינה בקרב מתבגרים

נראה שלא צריך להכביר מילים על חשיבות השינה, עבור כל אדם בכל גיל. מה שמובן מאליו פחות הוא שלכל קבוצת גיל יש את המאפיינים שלה מבחינת השינהמתבגרים הנדרשת וההשפעה העיקרית שלה (ושל חוסר שינה) על בריאות הגוף והנפש. במאמר הבא נתייחס לקבוצה הרחבה של המתבגרים ובני נוער, גם עבורה השינה התקינה היא בגדר חובה.

השפעת השינה על בני נוער

עוד לפני שנתייחס למאפיינים של שינה תקינה בקרב מתבגרים ובני נוער, יש להזכיר מה עלול לקרות כאשר לא מקפידים עליה. למרבה הצער, זוהי בעיה נפוצה מאוד בהתחשב בשגרת החיים של הנערים, הכוללת פעמים רבות שעות לילה המתבזבזות על ביקור ברשתות חברתיות, צפייה בטלוויזיה, בילויים וכן הלאה. לכך ניתן להוסיף את המתחים והלחצים המאפיינים את המתבגרים, אורח החיים העמוס שעלול לבוא לידי ביטוי בשילובים מורכבים דוגמת לימודים ועבודה (חשבו על משמרות לילה) וגורמים נוספים בכל תחומי החיים. למעשה, מחקרים מצאו שהרוב המוחלט של המתבגרים – לעיתים אפילו 90% – אינם עומדים בדרישות הבסיסיות מבחינת שעות השינה.

בכל זאת, ואולי בגלל זה, יש להקפיד על שינה רצופה ואיכותית ככל שניתן. השינה מאפשרת לשמור על גוף בריא ולמנוע מחלות, משפרת את פקוד המערכת החיסונית, מספקת לנערים את האנרגיה הדרושה כל כך ללימודים, תורמת לשיפור יכולות הכרחיות דוגמת זיכרון או רמות הריכוז, מעלה את התחושה האישית – והרשימה עוד ארוכה. מן העבר השני של המשוואה, מיעוט של שעות שינה עלול לפגוע במתבגרים בשלל תחומים בחיים: בריאות, לימודים, חיי חברה וכן הלאה.

אז כמה שעות שינה מתבגרים צריכים?

במקרה של בני נוער, בדומה לחלק גדול מקבוצות הגיל האחרות, קשה להצביע בדיוק על גבול העובר בין דפוסי השינה התקינים לבין מצבים מומלצים פחות, או בין התמורות החיוביות של שינה תקינה לנזקים השליליים של מחסור בשינה. רבים ימליצו ללכת על פי הכלל של "כל המרבה הרי זה משובח", כל עוד הדבר אינו מביא לאורח חיים פאסיבי מדי מצידם של הנערים או לוויתור שלהם על לימודים, חיי חברה וכדומה.

אם נצמדים להמלצות המחקריות ושל גורמי הרפואה, המינימום הנדרש עבור בני נוער עומד על כתשע שעות נוספות. גם אלו שכן מצליחים לישון ברוב המקרים את מספר שעות השינה, עושים זאת בצורה שאינה מאוזנת או קבוצה. בעוד שההמלצה הכללית היא להקפיד ככל שניתן על דפוסי שינה קבועים, בקרב מתבגרים נפוץ למשל מצב בו הנערים ישנים מספר שעות מצומצמם, ו"מפצים" על כך לאחר מכן או בסופי שבוע עם שינה מאסיבית שאינה יכולה לכפר באופן מלא על השעות שירדו לטימיון.

כך אפשר לשפר את המצב

פעמים רבות, המפתח לשיפור שעות השינה בקרב מתבגרים נמצא – כמו בשלל היבטים אחרים הקשורים לחיים שלהם – אצל ההורים. עליהם להיות ערים (תרתי משמע) להתנהגות ולהרגלי השינה של הנערים, לשים לב מה הם עושים בשעות הפנאי ביום וגם בלילה. בחלק גדול מהמקרים הגבלה של שעות השימוש באינטרנט או הצפייה בטלוויזיה בלילה מביאים להגדלה משמעותית את שעות השינה, לצד תמורות חיוביות אחרות.
אם אתם סבורים שלילד שלכם יש בעיה מקיפה יותר, וזה בהחלט אפשרי, רצוי לגשת לאבחון ולקבלת חוות דעת בהקדם האפשרי. הסיבה היא שייתכן שבעיות השינה מצביעות על קשיים אחרים שהילד חווה, דוגמת בעיות רגשיות, מחלות ומצבים רפואיים הדורשים טיפול, קשיים חברתיים וכן הלאה. ככל שמטפלים בבעיה מוקדם ובאופן יסודי יותר, כך גדלים הסיכויים שאפשר יהיה להתגבר עליה בצורה פשוטה יחסית ולהפחית את הנזקים האפשריים הנובעים מחוסר שינה עבור אוכלוסייה רגישה זו.

לקריאה נוספת:
Sleep Problems in Teems – Kids Health
Teens and Sleep – Sleep Foundation
Sleep Problems in the Older Child and Teens – Cleveland Clinic

אולי יעניין אותך גם:

המדריך השלם לבחירת מזרון

בדקו מדוע אתם מתקשים להירדם? כל הסיבות האפשריות ואיך להתגבר עליהן

מה כדאי ולא כדאי לאכול לפני השינה?

טיפול בנחירות – אילו אפשרויות טיפול בנחירות עומדות לפנינו היום?