הפרעות שינה נפוצות

הפרעות שינה הן בעיות נפוצות, המקשות מאוד על הסובלים מהן (ומדובר בהרבה מאוד אנשים, בכל קבוצות הגיל). הקושי לישון בצורה מספקת ואיכותית עלול לגרוםהפרעות שינה נפוצות לשורה של נזקים פוטנציאליים והשלכות שליליות, בטווח הקצר והארוך כאחד: החל מאדם שמרגיש עייף או עצבני במהלך היום ועד לעיכובים התפתחותיים אצל ילדים או לפגיעות סיסטמיות ארוכות טווח אצל מבוגרים.

למרבה הצער, יש מגוון רחב של הפרעות שינה שעלולות במידה מסוימת להופיע אצל כל אחד ואחת מכן. במאמר הבא נציג בפניכם כמה מהמרכזיות שבהן, וננסה להראות לכם שלמרות שמדובר לעיתים במצב הדורש אבחון וטיפול – השד של בעיות השינה ממש לא חייב להיות נורא כל כך.

נדודי שינה

נדודי השינה ידועים בתור הפרעות השינה השכיחות ביותר, ולכן אנחנו נתחיל את הסקירה שלנו מהם. המדובר הוא ברמה הכללית במצב האדם אינו ישן בצורה מספקת או מרגיש כך, כאשר הסיבות עלולות להיות קשיי הירדמות, שינה שאיכותה אינה גבוהה מספיק, יקיצה מוקדמת בבוקר או יקיצה במהלך הלילה, המלווה עם קושי לחזור למצב השינה.

שימו לב שבעיות אלה אינן מספיקות כשלעצמן להגדרה של הבעיה בתור נדודי שינה. דרישת חובה נוספת היא פגיעה בתפקוד היום-יומי כתוצאה מאותה קשיים, או לחלופין דיווחים שלו (או של הסובבים אותו) על מצבי מצוקה או סבל אצלו המתגלים במהלך השינה.

נחירות

נחירות הן הפרעות שינה נוספות, שמקשות מטבע הדברים גם על בן הזוג, בת הזוג או בני המשפחה של האדם הנוחר. נחירות הן מצב בו היצרות דרכי האוויר בגרון ובלוע – שעלולה להתרחש עקב בעיות מבניות, עישון, משקל עודף ועוד – גורמת להפקת רעשים במהלך השינה (רעשים שעלולים להיות עוצמתיים במיוחד).
למרות שהנחירה עצמה לא נחשבת לבעיה רפואית בעלת סיכון, יש מקרים בהם היא מעידה על מחלות או מצבים רפואיים אחרים שכן דורשים התייחסות. ולעיתים קרובות, רצוי שעה אחת קודם.

דום נשימתי בשינה

דום נשימתי בשינה, המהווה גם אחד הגורמים לנחירות, הוא מצב שעלול להיות מסכן חיים. כמו שניתן להסיק, זהו מקרה בו האדם מפסיק את נשימתו או מפחית אותה למשך כמה שניות במהלך הלילה. דום נשימה אחד בלילה נתון לא אמור להסב נזק, אולם התמונה נעשית חמורה יותר כאשר מדובר בתופעה החוזרת על עצמה מספר פעמים בלילה. דום נשימה עלול להביא להתעוררויות בלילה ולפגיעה משמעותית בתפקוד במהלך היום.
ניתן להקל על המצב בדרכים שונות, לרבות התקנים דנטליים לשיפור זרימת האוויר במהלך השינה או אפילו ניתוחים ייעודיים בלסת או בסנטר.

סהרוריות

סהרוריות הוא מצב בו האדם מתהלך במהלך השינה ומתוך השינה, לרוב בשלב השינה העמוקה שלו. אנשים הסובלים מסהרוריות עלולים לקום, להתהלך בבית, לאכול, להתלבש או אפילו לנהוג ברכב בלי שהם מודעים לכך. הבעיה העיקרית היא שחוסר המודעות ושיקול הדעת הפגום עלול להביא לכך שהאדם יבצע פעולות הנחשבות למסוכנות עבורו או עבור אלו הסובבים אותו.

הרטבת לילה

חלק מהפרעות השינה אופייניות בעיקר בקרב קבוצות גיל מסוימות, כאשר הדוגמה המובהקת היא ילדים הסובלים מהרטבת לילה. בקרב תינוקות או פעוטות אשר לובשים חיתול, ייתכן שהרטבת לילה התגרום להתעוררות או לבכי תכלול בתוכה חיתול ספוג מדי, דליפה מהחיתול או קקי בחיתול. במקרה של ילדים הנמצאים בתהליכי גמילה או אפילו לאחר מכן, הרטבת הלילה תגרום להתעוררות פעמים רבות עקב התחושה הלא נעימה הכרוכה בכך, הרטבת המצעים והבגדים וכן הלאה.
התמודדות עם הרטבת לילה היא תורה בפני עצמה, שכוללת לעיתים רכישת מוצרים ייעודיים, שיטות טיפול מעולמות שונים או הדרכת הורים. חשוב לזכור בהקשר הנוכחי שהיא עלולה להקשות מאוד על השינה במהלך הלילה, של ההורים והילדים כאחד.

לקריאה נוספת:
What Are Sleep Disorders? – American Psychiatric Association
The International Classification of Sleep Disorders, Revised – American Academy of Sleep Medicine