רופא שינה

האדם הממוצע מבלה לפחות שליש מחייו בשינה, כאשר יש חשיבות מכרעת לשינה איכותית, רציפה ומספקת למען בריאות הגוף והנפש שלנו. מי שחוטא בשינה שלו,רופא שינה מסיבה כזו או אחרת, עלול למצוא את עצמו מול שורה ארוכה של נזקים – לטווח הקצר או הארוך – חלקם עלולים להיות מסכני חיים. למרבה הצער, יש גורמים רבים שעלולים לגרום לקשיי שינה, החל מנתונים אישיים של האדם, דרך אורח חיים לקוי ועד למחלות שונות ומגוונות.

בהתחשב בכל אלה, ייתכן שהעובדה שאין כיום בישראל ענף מוגדר של רפואת שינה תפתיע אתכם (גם אם בהחלט יש מעבדות שינה כמו גם מכוני שינה ייעודיים). על אותו עיקרון, לא תמצאו רופא שההגדרה העיקרית וה"רשמית" שלו היא "רופא שינה". אז מה זה בעצם אומר? ולמה בכל זאת תוכלו לקבל מכלול שירותים וטיפולים בתחום?

קווים לדמותו של רופא השינה

התחום של רפואת שינה נמצא בהתפתחות משמעותית בעולם בשנים האחרונות, אולם הוא עדיין בחיתוליו. למרות שבתחום הרפואה בישראל יש מגוון די רחב של תת התמחויות, רפואת שינה אינה אחד מהם. תחת זאת, תוכלו למצוא מטפלים מגוונים העוסקים בתחומים הרפואיים שעשויים להשפיע על השינה ומחזיקים בניסיון רב שנים ובידע עצום בתחום.

אז מהם אותם תחומים?

כיוון שקשיי שינה נובעים בחלק הארי של המקרים מבעיות נוירולוגיות כאלה או אחרות, מומחי השינה עשויים להיות נוירולוגים מן המניין שעברו הכשרה (קלינית, מחקרית או שניהם) באחד המרכזים המוכרים בתחום השינה, בישראל או מחוצה לה. לצד זה ייתכנו רופאים בתחומים אחרים, כמו אף אוזן גרון או פולמונולוגיה (רפואת ריאות), המתמקדים במידה רבה בבעיות שינה.

לעיתים, העיסוק ברפואת השינה הוא במסגרת מתן השירותים והטיפולים הרפואיים לאוכלוסיית יעד מוגדרת, לה עשויים להיות גורמים ייחודיים שונים הגורמים לבעיות שינה ולמחלות רלוונטיות. רופא ילדים, פדיאטר, עשוי לעסוק במגוון הקשיים הייחודיים עבור האוכלוסיה הצעירה. מן העבר השני של המשוואה, רופא גריאטר העוסק באוכלוסייה המבוגרת יטפל בבעיות המאפיינות את המשתייכים לקבוצה זו, שנחשבת לרוב ל"מועדת לפורענות" ביותר מבחינת השינה.

מגוון עצום של נושאי טיפול

בין אם רופא השינה זכאי להגדרה משל עצמו ובין אם לא, אין צל של ספק שהוא מציע למטופליו מענה רחב מאוד – ולו עקב המגוון הרחב של הפרעות שינה הידועות כיום. בי השאר, הוא עשוי להציע טיפולים לבעיות דוגמת נדודי שינה, הפרעות שינה המתגלות במהלך השינה (דוגמת דום נשימתי בשינה או נחירות), בעיות בתזמון השינה ובשיבוש השעון הביולוגי, שיתוקי שינה – והרשימה עוד ארוכה.

הטיפול עשוי להיות במישורים שונים, לרבות תרופות, התאמת אביזרי שינה, טיפול נפשי או פסיכולוגי המתמקד במקור של בעיות השינה, ביצוע התאמות שונות באורח החיים של המטופל ומגוון רחב של כלים אלטרנטיביים (יש לציין שאת הטיפול הזה יספקו מומחים בתחומים אלו, דוגמת פרחי באך או רפואה סינית, ולא רופאים על פי הגישה המערבית). אם מדובר כאן בהפרעות שינה הנובעות ממחלה או מסיבה רפואית אחרת, יש צורך לטפל קודם כל בשורש המחלה ולראות האם הדבר משפיע לטובה על מצב השינה.

נקודה משמעותית נוספת שכדאי לזכור היא שרופאי ומומחי שינה עשויים לספק מענה לכל אורך הדרך. זה מתחיל עם האבחון הראשוני של בעיות שינה, הנעשה לרוב על פי התסמינים, בדיקות ומבחני שינה הנעשים במכונים הייעודיים. לעיתים קרובות גם בחינת המאפיינים האישיים של המטופל, לרבות סקירה מקיפה של שגרת החיים שלו: תנאי השינה, מספר שעות השינה הממוצע והמועד שלהן, הרגלי האכילה או ביצוע פעילות גופנית בסמוך למועדי השינה ועוד. הרופא עשוי לספק ייעוץ ראשוני, ולצד זה להרכיב תוכנית טיפולים מותאמת אישית.

אולי יעניין אותך גם:

שיתוק שינה – מה זה? ומה ניתן לעשות במצב של שיתוק שינה?

הפרעות שינה בקרב קשישים: אילו בעיות שינה נפוצות בקשישים? וכיצד מטפלים בהן?

שנת צהריים – כדאי או לוותר?

מה כדאי ולא כדאי לאכול לפני השינה?