שיתוק שינה

מצב של שיתוק שינה מתרחש בשלב שלאחר ההתעוררות או לפני כן. מדובר בשיתוק זמני של הגוף, כאשר המוח נמצא במצב ערות אך הגוף עדיין ישן. השיתוקשיתוק שינה מתרחש בזמן שנת REM כאשר באותו זמן המוח מונע תזוזות בלתי רצויות של הגוף כדי להגן על עצמו מפגיעה עצמית שעלולה להתרחש במהלך השינה. כך בעצם החסימה שנגרמת על ידי מערכת העצבים עדיין קיימת אך המוח במצב ערות לחלוטין.

על הקשר בין שיתוק שינה לנקרולפסיה

על פי נתונים ומחקרים שנצטברו בשנים האחרונות, ניתן להבחין בכך שישנו קשר כזה או אחר בין שיתוק שינה ובין נרקולפסיה. כאשר ניתן להבחין במקרים רבים יותר של שיתוק בקרב אנשים עם בעיות בוויסות של מחזורי השינה שלכם ושלל בעיות גופניות אשר תהיינה קשורות להיבט של השינה וקיימות בקרב אנשים מסוימים.

ישנן אנשים שטוענים כי הסיבות יכולות להיות גם מתח נפשי רב, שינה על הגב ושינה שאיננה סדירה כפי שהיה מצופה וצריך להיות. לאור זאת חשוב להבין כי במקרים רבים מקור התופעה איננה ידועה בצורה ברורה ועדיין יהיה רצוי לנסות לברר מדוע הדבר מתרחש בקרב כל אחד וזאת כדי להציע טיפול הולם ומיטבי.

מה ניתן לעשות במצב של שיתוק שינה?

כאשר חווים שיתוק שינה צריך להבין כי מדובר בסיטואציה שאיננה מזיקה לגוף ואפשר להתמודד עמה בדרכים קלות יחסית. אם מודעים לחלום אשר אפשר ליהנות ממצב של חלום צלול וכך לנתב אותו לכיוון הרצוי על ידי עצימת עיניים. כמו כן, אפשרת אחרת היא להיות במצב בו תוכלו לנסות להזיז את האיברים השונים בגוף, כאשר הדבר צפוי לא להצליח מכיוון שהמוח אחראי ולא השרירים עצמם.

אפשרות נוספת היא לעצור את הנשימה או לנסות להפיל את הגוף מהמיטה וכך לעורר אותו מהמצב הזה של שיתוק השינה. אם מודעים לאפשרות של הגוף להיכנס למצב של שיתוק שינה ונעזרים בטכניקות מתאימות כמו אלה עליהן דיברנו, יהיה ניתן לראות כי תוכלו להיות במצב מצוין בכל הנוגע להתמודדות שלכם ולא תצטרכו להילחץ עקב כך.

הסברים תרבותיים למצב של שיתוק השינה

זווית נוספת שניתן להזכיר בכל הנוגע לתופעה של שיתוק שינה זה ההקשר התרבותי. בתרבויות שונות ברחבי העולם נהוג לדבר על שיתוק השינה בהקשר של מלאכים או שדים שמגיעים במגע עם האדם ומעוניינים לתקשר אתו. כמו כן, ישנם הסברים כי מקור הלחץ בחזה הוא מיצורים שיושבים על חזה האדם מסיבה כזו או אחרת.

אפשר לראות גם סרטי וסדרות אימה רבים אשר מזכירים את התופעה הזו בהקשר של רוחות רפאים, רדיפה ונשמה של בני האדם. לפיכך תמיד ניתן למצוא סיפורים חדשים שקשורים לנושא הזה של שיתוק השינה, דבר שבוודאי יעניין לא מעט אנשים לקרוא.

קהילות של אנשים שחווים שיתוק שינה

ניתן למצוא ברחבי הרשת קהילות של אנשים וסיפורים אשר משותפים שם בהקשר של שיתוק שינה. הקהילות הללו מהוות מוקד משיכה עבור אנשים שנוטים לחוות את התופעה הזו לעתים קרובות ומעוניינים למצוא אחרים אשר נמצאים במצב דומה.

כך למשל, הוקמה קבוצת פייסבוק ישראלית שעוסקת בנושא הזה, כמו קבוצות בינלאומיות שקיימות מזה לא מעט שנים. התופעה הזו ללא ספק מרתקת וכזו שרבים נוטים לדבר עליה המון, גם בשיחות בין חברים בעולם האמתי וגם ברחבי רשת האינטרנט. אין ספק בכל הנוגע לדבר הזה. אפשר להבין בכך בצורה קלה למדי וזאת כאשר מסתכלים על העניין בצורה אובייקטיבית. היו בטוחים בכל הנוגע לכך.

אולי יעניין אותך גם:

האם אתם ישנים מספיק? – בדקו את עצמכם

הפרעות שינה במבוגרים: כל מה שצריך לדעת על בעיות שינה בקרב מבוגרים

הצד האפל של הירח: כל מה שבאמת חשוב לדעת על סהרוריות

שנת צהריים – כדאי או לוותר?