סהרוריות

מצב של סהרוריות מתאר עירנות של הגוף בצורה כזו או אחרת וזאת במהלך השינה. בדרך כלל בקרב צעירים ואנשים מבוגרים זמן שנת REM קצרה יותר, כאשרסהרוריות מחלת הירח מתרחשת בזמן שיוצאים מהשינה העמוקה הזו. לאור זאת הסיכוי לסהרוריות בקרב אנשים מבוגרים או ילדים הרבה יותר גבוה וניתן להבחין בכך שמדובר בתופעה בעל שכיחות גבוהה במיוחד.

זמן שנת REM קצר יחסית – מה זה אומר בעצם?

בקרב האוכלוסייה המבוגרת וילדים ניתן להבחין כי זמן שנת REM יהיה בדרך כלל עד רבע מסך זמן השינה. כתוצאה מכך הסיכוי לתופעת הסהרוריות הרבה יותר גבוה ואפשר לראות זאת בקלות בכך שאנשים בגילאים הללו מפגינים זאת בצורה נרחבת.

קראו בהרחבה על: חמשת שלבי השינה

אנשים סהרוריים נצפו במספר רב של מצבים שונים, כאשר בין אלה ניתן לציין שהם נצפו אוכלים, הולכים, שותים ואף נוהגים ברכב. בכל אופן, ישנם היבטים נוספים שצריך להתייחס אליכם ולקחת בחשבון וזאת כאשר על מחלת הירח, כאשר נדבר עליהם במאמר.

מה אומר החוק על עבירות שנעשות על ידי סהרוריים?

ישנה הגנה של התנהגות פלילית בלתי מודעות לאנשים אשר ביצעו עבירות פליליות מכל סוג כאשר היו סהרוריים. ההגנה הזו נקראת אוטומטיזם והיא קיימת במדינות רבות ברחבי העולם. בכל אופן, יש לקחת בחשבון כי המשפט יכול להשתנות בהתאם לנסיבות ושיקול דעתו של השופט וזאת לצד תקדימים כאלה ואחרים כמובן.

כיצד נראה אדם סהרורי כאשר הוא פעיל?

אדם סהרורי איננו הולך עם ידיו מושטות קדימה, כמו שנהוג להציג אותו בסרטים כאלה ואחרים. לעומת זאת, אפשר לראות כי הוא צפוי ללכת עם ידיים שמוטות כאשר העיניים שלו יהיו פקוחות ואדמומיות בדרך כלל. כמו כן, כאשר מנסים לתקשר עם אדם במצב הזה, יהיה ניתן לראות כי התגובות שלו תהיינה לא ברורות ומאוד איטיות, כך שזוהי דרך נוספת לדעת אם האדם שמולכם איננו בהכרה מלאה.

מה הצד הבעייתי של סהרוריות?

כאשר אדם מסוים סובל ממחלת הירח אפשר לראות כי הסכנה הגדולה ביותר היא ממצבים בהם הוא עלול לפגוע בעצמו, כמו בנהיגה ברכב או על ידי התנגשות בפריטים שונים. לפיכך אם הדבר יהיה אפשרי יהיה מומלץ לעשות מה שניתן כדי להימנע ממצב של סהרוריות וזאת כדי להבטיח שהסיכון למצבים מעין אלו יהיה מינימלי, דבר שבוודאי כל אחד מכם יבין את החשיבות הרבה שלו בסופו של יום.

כמו, ישנה סכנה כי כאשר מנסים להעיר הסהרורי הוא עלול להיות תוקפני. לצד זאת, הסכנה הגדולה יותר היא עבור הסהרורי עצמו כאשר היו מקרים בהם סהרוריים נפלו מחלונות פתוחים או פגעו בעצמם כאשר נפלו בגרם מדרגות.

נוסף על כן, כאשר מנסים להעיר סהרורי במהלך שנתו הוא עלול להרגיש חוסר התמצאות וחרדה כללית. לאור זאת יהיה מדובר במצב שרצוי להימנע ממנו באופן כללי וזאת כדי שתוכלו להיות במצב מיטבי וזאת כאשר חושבים על הנושא הזה וכל ההיבטים השונים שיהיו קשורים אליו.

לבסוף אפשר לראות כי כל הנושא הזה של מחלת הירח נחשב מאוד מעניין עבור רבים ולא סתם הוא מאוזכר בסרטים רבים בהקשרים כאלה ואחרים. למשל בסרטי אימה בהקשר של רוחות רפאים ושדים שנכנסים באדם. לפיכך הקשר התרבותי של התופעה הזו חזק במיוחד ואפשר לראות כי היא מדוברת בכל התרבויות. ללא ספק מדובר בתופעה מעניינת למדי אשר אפשר לשמוע עליה המון סיפורים וכל אחד שרוצה בכך יכול למצוא מידע נוסף ברחבי הרשת שנוגע לתופעה הזו ומסביר אותה ואת כל היבטיה בצורה מעמיקה במיוחד.

אולי יעניין אותך גם:

שנת צהריים – כדאי או לוותר?

מה כדאי ולא כדאי לאכול לפני השינה?